09 Şubat 2013 – 20:19 | Yorum Yok

Tuvalet eğitiminde bütün mesele şartlandırmadır. Bunun için ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz. Eğitim için öncelikle köpeğinizin çiş ve kaka yapacağı yeri belirleyiniz. Bu amaçla seçtiğiniz yerin fazla ayak altı olmamasına ve yemek ile su kabından uzak olmasına …

Devamını Oku »
Akvaryum Balıkları

Kedi

Köpek

Papağan

Tavşan


Ana Sayfa » Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Tırnak ve Gaga Kesimi

Yazan Tarih 13 Mayıs 2012 – 13:03Yorum Var

Muhabbet kuşlarının tırnaklarını ve gagalarını belirli aralıklarla kesmekte fayda vardır. Eğer kafeste gaga taşı ve ağaçtan tünekler varsa bu bazen tırnakların ve gaganın aşınması için yeterli olabiliyor. Fakat kafeste bakılan kuşlar için çoğu zaman yeterli olmuyor ve belirli aralıklarla tırnak ve gaganın kesilmesi gerekebiliyor.

Tırnak ve gaga kesimi için ilk olarak temiz bir tırnak makası alarak işe başlayabilirsiniz. Eğer daha önce tırnak veya gaga kesmediyseniz ilk olarak bilen birisinden yardım almanızda fayda vardır. Aksi takdirde yanlış yerden keserek kuşunuzda yaralanmalara sebebiyet verebilirsiniz.

Bazı muhabbet kuşlarında tırnak ve gagalar çok fazla uzayabilmektedir. Özellikle gagasının çok uzaması yem yerken ona rahatsızlık verebilir. Bu nedenle gagası fazla uzayan kuşlarda yaklaşık olarak 4-5 haftada bir gagayı kısaltmakta fayda vardır.

Kısacası sizin gözlemleriniz doğrultusunda muhabbet kuşlarınızın gagalarını belirli aralıklarla temiz ve uygun bir tırnak makasıyla kesmenizde fayda vardır.

Yorum Var »

  • Zekeriya diyor ki:

    Benim erkek bir muhabbet kuşum var ve gagası normalden biraz uzun. ilk aldığımda ısırdığı zaman fazla can yakmıyordu ama şimdi çok fena can yakıyor. Gaga taşıda var ama onu kullanmıyor neden? Veterinere kestirmek için belli bi ücreti var mı?

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen! Gravatar.