09 Şubat 2013 – 20:19 | Yorum Yok

Tuvalet eğitiminde bütün mesele şartlandırmadır. Bunun için ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz. Eğitim için öncelikle köpeğinizin çiş ve kaka yapacağı yeri belirleyiniz. Bu amaçla seçtiğiniz yerin fazla ayak altı olmamasına ve yemek ile su kabından uzak olmasına …

Devamını Oku »
Akvaryum Balıkları

Kedi

Köpek

Papağan

Tavşan


Ana Sayfa » Japon Balığı

Japon Balığı Bakımı

Yazan Tarih 11 Şubat 2012 – 11:296 Yorumlar

Akvaryumlarda en çok beslenen balık türlerinin başında japon balıkları gelmektedir. Birçok kişi akvaryum hobisine japon balıkları ile başlamışlardır. Bu konumuzda sizlere japon balıkları hakkında genel bilgiler ve japon balığı bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. İlk olarak japon balıklarını tanıyalım, japon balıkları hakkında genel bilgileri verelim…

Latince Adı: Carrasius auratus
Habitatı ve Anavatanı: Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Cinsiyet Ayrımı: Üreme dönemlerinde erkeklerin solungaçlarında kabacık benzeri yapılar oluşur.
Yüzme Seviyesi: Genelde dip ve orta
Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.
Sıcaklık: 18-24 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 100 lt
Su Sertliği: Orta
pH: 7-8

Klasik bir japon balığı

Japon balıkları için balık başına en az 10 lt su düşmeli ve akvaryum en az 100 lt olmalıdır. Daha küçük akvaryumlarda da balıklar yaşatılabilirse de balıkların sağlığı açısından pek uygun değildir. Japon balıkları için akvaryumun taban alanının geniş olması daha iyidir. Bu tip akvaryumların görselliği biraz zayıf olsa da taban alanındaki genişlik balıkların daha rahat hareket etmelerini sağlar.

Filtre konusu japon balığı akvaryumlarında çok önemli bir konudur. Japon balıkları sürekli beslenen ve buna paralel olarak dışkı üreten balıklardır. Ayrıca sürekli kumu karıştırdıkları için dipteki pislikleri de havalandırırlar. Bu nedenle akvaryumda bir iç filtre (mekanik filtrasyon için) destekleyici filtre olarak bulunmalıdır. Buna ek olarak bir şelale filtre yada bir dış filtre biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmelidir.

Ayrıca japon balıkları sık su değişimlerini severler. Özellikle 2-3 günde bir %20 oranında su değişimi onların daha hızlı ve sağlıklı büyümelerini sağlar. Akvaryuma eklenen suyun akvaryum sıcaklığına eşit olması gerekmektedir. Yoksa çok çabuk hastalanabilirler.

Japon balıkları her ne kadar serin su balıkları olsalar da akvaryumlarında bir ısıtıcı bulunması gerekmektedir. Isıtıcı asıl görevi suyu ısıtmak değil su ısısını sabit tutmaktır. Bu nedenle su sıcaklığı 22 derece gibi düşük bir dereceye ayarlanıp su bu sıcaklıkta sabit tutulmalıdır.

Kum japon balığı akvaryumlarında çok önemli bir elemandır. Japon balıkları sürekli olarak kumu karıştıran balıklardır. Seçilen kumun çok ince veya çok kalın olmaması gerekir. Balığın ağzına girebilecek büyüklükte olmaları gerekir. Çünkü japon balıkları bu kumu ağızlarına alıp geri bırakmayı severler.

Normalde akvaryumların güneş görmemesi istenir. Fakat Japon balığı akvaryumlarında bu kural geçersizdir. Bunun sebebi japon balıklarının güneşe ihtiyaç duymalarıdır. Özellikle yavru japonlar güzel renklere bürünebilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Akvaryumun günde 1-2 saat güneş görmesi iyi olacaktır. Bunun bir faydası da kum ve çakıllar üzerinde oluşan yosunlardır. Japon balıkları bu kumları ağızlarına alarak üzerlerindeki yosunu yerler ve kumu geri bırakırlar. Bu yosunların besin değerleri yüksektir. Özellikle balıkların renkleri için gerekli maddeleri içerirler. Ayrıca balıkların bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.

Hobiciler arasında japon akvaryumlarında bitkilerin olmayacağı yönünde yanlış bir düşünce vardır. Evet bir tetra akvaryumu kadar çok bitkilendirilemez. Çünkü japon balıkları kumla iç içe olmayı severler. Japon akvaryumu için seçilecek bitkiler iyi kök salan veya kalın yapraklı bitkiler olmalıdır. Özellikle echinodorus ve cryptocoryne türü bitkiler japon akvaryumları için çok uygundur. Ayrıca elodea gibi hızlı büyüen bitkilerde kullanılabilir. Ama elodeaların diğer bitkilere göre daha fazla yıpratılacağı bir gerçektir. Bitki köklerinin balıkların ağızlarına alamayacakları kadar iri çakıl taşlarıyla korunması iyi olacaktır.

Akvaryum dekorasyonunda testi gibi balıkların içine girip sıkışabilecekleri malzemeler kullanılmamalıdır. Bu gibi malzemelerin içine giren japon balıkları çıkmak da zorlanacak ve orada öleceklerdir.

Japon balıklarının yemlenmesinde japon balıkları için özel olarak üretilmiş yemlerin kullanılması önemlidir. Japon balıkları diğer balıklara göre daha farklı bir beslenme şekline sahiplerdir. Özellikle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır. Günde 1-2 defa yemleme yeterlidir. Su sıcaklığı düştükçe balıkların yeme olan ihtiyacı azalır. Bu dönemlerde yem miktarı azaltılmalıdır.

Japon balıkları için haftada veya 15 günde bir verilmesi için güzel bir tarif vardır. Bu tarifi hazırlayıp derin dondurucuda saklayarak haftalık olarak verebilirsiniz.
1 birim ıspanak
1 birim havuç
1 birim tatlı kırmızı biber
1 birim karides veya yağsız balık eti
Tüm malzemeler haşlanır. Bir mikser yardımıyla tüm malzemeler iyice parçalanarak karıştırılır.

Ayrıca haftada veya 15 günde bir balıklara canlı yem vermek balıkların gelişimi için iyi olacaktır.

Bir önemli kuralda japon balıkları japon balıklarıyla birlikte yaşar. Bir çok hobici çok yanlış olarak japon balıkları ile neon tetraları aynı akvaryumda beslerler. Bu hem su değerleri açısından yanlıştır hemde japon balıkları neonları rahatlıkla yutacak boyutlara ulaşabilirler. Japon balıklarını diğer bir japon balığı türü olan Koi (Havuz japonu) ile birlikte beslemek de yanlıştır. Koiler çok hızlı hareket eden ve çok geniş yer isteyen balıklardır. Japon balıkları japon balıklarından başka balıklarla yaşayamazlar. Vatozlar bile japon balıkları için bir tehlike oluşturur.

6 Yorumlar »

 • Bagda Gul Helvaci diyor ki:

  Adını raki koyduğum üstten yapışık çift kuyruklu bi balığım var. Bu havuz balığı denen tür olduğuna kanaat getirdim başka balıkları kovalıyo erkek bu dedim aldım tül kuyruk japonum yumurta dökmüştü mevsim kış diye yumurtlamadı tekrar tül kuyruk ama raki yem kıskancı bi balık ağızlarındakini almak için bile rahat bırakmıyo onları aynı kabiledenler diye yaşar birlikte sandım napıcam ben onu şimdi aslan gibi bi görseniz…

 • Berke diyor ki:

  Benim japon balığım var sürekleri ters yüzüyor ne yapabilirim…

 • Ayşin diyor ki:

  Merhabalar. Bende japon balığı besliyorum, fakat benim balıklarım çok az hareket ediyor. Nedeni ne olabilir?

 • Ali Babaarslan diyor ki:

  Benim japon balıklarım var ama dişimi erkekmi olduğunu anlıyamıyorum. 5 tane 3’ü daha yavru 2 tanesi büyük bu iki taneden biri siyah ve kuyruğunun altında tek kuyruk var, digeri ise sarı kuyruğunun altında iki kuyruk var siyahın yüzgecinin üstünde beyaz noktalar var hangisi dişi anlıyamıyorum lütfen yardım edin…

 • Hülya diyor ki:

  Benim de iki tane japonum var. Onlar da çok az hareket ediyor. Biri büyük biri küçük, fanusta kum da yok acaba ondan mı? İkisi dipte yanyana oturup beni seyrediyorlar :)) Ölmezler inşallah…

 • Baha Keskin diyor ki:

  Japon balıkları kumlarla, taşlarla oynamayı severler zaten fanusta balık bakmak çok saçmadır. Onlarında canı var eziyet etmeyelim hayvanlara fanusta ne kadar hareketli olabilirki zaten :)

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen! Gravatar.