09 Şubat 2013 – 20:19 | Yorum Yok

Tuvalet eğitiminde bütün mesele şartlandırmadır. Bunun için ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz. Eğitim için öncelikle köpeğinizin çiş ve kaka yapacağı yeri belirleyiniz. Bu amaçla seçtiğiniz yerin fazla ayak altı olmamasına ve yemek ile su kabından uzak olmasına …

Devamını Oku »
Akvaryum Balıkları

Kedi

Köpek

Papağan

Tavşan


Ana Sayfa » Köpek Irkları

Jack Russell Terrier Hakkında Bilgi

Yazan Tarih 22 Kasım 2012 – 09:59Yorum Yok

Bu konumuzda sizlere terrier türleriden birisi olan Jack Russell hakkında bilgi vereceğiz. Jack Russell, avcılık içgüdüsü güçlü, ısırdığında bırakmayan, canlı ve cesur bir köpek ırkıdır. Cesur, şen, fedakar ve itaatkar bir köpektir. Jack Russell Terrier yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir. Yaklaşık 30-35 cm yüksekliğinde, 6-8 kg’dır. Bacakları pek çok terrier ırkından daha uzundur ve avını kovalamasına yardımcı olur. İleri katlanan düğme biçimli kulakları vardır. Kuyruğu kısa kesilmiştir ancak özellikle avcı olarak kullanıldığı dönemlerde tilki yuvasından çekebilmek için kuyruğu tutabilecek kadar uzun bırakılırdı. “Shortie” ya da “pudden” olarak bilinen kısa bacaklı Jack Russell türü ise 25-30 cm yüksekliğinde ve 5-6 kg ağırlığındadır. Bu türe İngiltere’de Russell teriyer denir. Jack Russellların kürkü genellikle beyaz üzerine siyah veya sarımsı-kahverengi lekelidir. Kürkü suya dayanıklıdır ve kaba veya yumuşak tüylü olabilir.

Bütün küçük terrierler gibi inindeki küçük hayvanları avlamak için kullanılır. Yeteneği ve hızı ona özellikle değer kazandırır. çok dar geçitlerden bile geçebilir. Daha sonra o da, diğerleri gibi insana eşlik eden köpek sınıfına katılmıştır. Jack Russell Terrier hareketli ve yaşam dolu bir ırktır. Gözü pek ve kesinlikle korkusuzdur. Oyun oynamaya bayılır. Onu kızdırmayan ya da vurmayan çocuklarla arası iyidir. çok zekidir; ancak inatçı ve başına buyruktur. Eğitimi güç olabilir.

Jack Russell diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bu nedenle yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidir. Bazıları bu nedenle başka köpeklerce öldürülmüştür. Güçlü bir av güdüsüne sahiptir ve diğer küçük ev hayvanları ile güvenilmemelidir. Kovalamaya ve keşfetmeye bayılır. Tasmasız serbest bırakılmamalıdır. Jack Russell kazmayı ve havlamayı sever. Yeterince meşgul edilmezse huzursuzlanır ve eşyalara zarar verici olabilir.

Jack Russell Terrier fiyatları satıldığı yere ve özelliklerine göre 700-1500 TL arasında değişmektedir.

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen! Gravatar.